دبیر رویداد سالانه گرافیک سرونگار با اشاره به موضوع این رویداد هنری در سال‌جاری، گفت: «سالانه‌ی گرافیک امکان دارد هر سال با توجه به شخصی که برای معرفی انتخاب می‌کنیم، در حوزه‌های مختلفی برگزار شود که امسال گرایش سالانه، پوستر است و موضوع آن، اشعار خواجوی کرمانی برای معرفی این شاعر بزرگ و بلندآوازه‌ی کرمانی است».

 هاشمی‌نژاد در مراسم رونمایی از پوستر سالانه گرافیک سرونگار در معرفی مشاهیر فرهنگی، ادبی، و هنری استان کرمان با اشاره به مصرعی از شاه نعمت‌الله ولی با عنوان «کرمان دل عالم است و ما اهل دلیم»، بیان کرد: «این شعر به نحوی یک تعریف ماورایی و بزرگ از کرمان و مردم کرمان است و به نظر می‌آید حتی این تحریر فرازمینی است، اما می‌تواند حقیقت داشته باشد زیرا انسان یک وجه فرازمینی هم دارد».

هاشمی‌نژاد ادامه داد: «ما برای کرمان شاید آن‌چنان تلاشی را انجام ندادیم که کرمان و ارزش‌های فرهنگی آن، امروز در سطح ملی و کشور آن‌طور که شایسته و بایسته است شناخته شود».

وی توضیح داد: «زمانی که در دانشکده و هنرهای زیبا درس می‌خواندم آن‌جا از کرمان تعریف خوبی ارائه نمی‌شد و زمانی که به کرمان برگشتم اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که ما چیز زیادی را برای معرفی کردن، عرضه نکردیم و آن‌چه که در حال عرضه شدن در عرصه‌ی رسانه‌ها است، همین موضوع را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد».

هنرمند گرافیست کرمانی افزود: «از همان‌جا بود که سالنامه‌ی هنرمندان و جمع‌آوری اطلاعات هنرمندان در بخش‌های موسیقی، داستان کوتاه، ادبیات، شعر و ... را شروع کردیم و هر سال منتشر کردیم و با کمک دوستان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین پایه‌های سالانه‌ی گرافیک را پی‌ریزی کردیم و اولین سالانه‌ی گرافیک را با دعوت از تعداد زیادی از هنرمندان برجسته‌ی گرافیک کشور راه انداختیم که در کرمان حضور یافتند و خیلی در جریان گرافیک کرمان تاثیر داشت».

 وی با بیان این‌که حضور قوی بخش خصوصی در رویدادها که امروز شاهد آن هستیم حاصل یک سیاست توسعه‌محور است، گفت: «این سیاست در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیریت جناب آقای علیزاده و معاون محترم هنری اقای محمدی شکل گرفته است».

دبیر رویداد سالانه گرافیک سرونگار با بیان این‌که بایستی از اساتید بزرگی که با ما برای شکل گرفتن سالانه‌ی گرافیک سرونگار همراهی کردند تشکر کنم، اظهار کرد: «در شورای سیاست‌گذاری ما اساتید بزرگی مانند استاد ابراهیم حقیقی، استاد علی خسروی و همچنین دوست عزیزمان آقای صدرممتاز را داریم و این‌که مدیرکل ارشاد کرمان پذیرفتند رئیس شورای سیاست‌گذاری باشند و جریان را مدیریت کنند، جای تشکر دارد».

وی یادآور شد: «دوستان دیگری نیز از دستگاه‌های اجرایی حضور دارند و بسیار مبارک است که مرکز کرمان‌شناسی و بنیاد ایران‌شناسی در کنار ما هستند و کمک کارشناسی ارائه می‌کنند؛ برای این‌که ما افراد شایسته و واجد شرایطی را به عنوان مشاهیر فرهنگی، ادبی و هنری استان کرمان انتخاب و معرفی کنیم تا از این پس هر وقت نام کرمان آورده می‌شود با نام فرهنگ و هنر و فعالیت‌های فرهنگی و هنری مصادف و مساوی باشد».

هاشمی‌نژاد در ادامه با اشاره به روند شکل‌گیری سالانه گرافیک سرونگار و معرفی شورای سیسات‌گذاری این رویداد، توضیح داد: «شورای سیاست‌گذاری سالانه از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، مدیرعامل موسسه تجسمی سرونگار، شهردار کرمان، رئیس بنیاد ایران‌شناسی، رئیس مرکز کرمان‌شناسی، استاد ابراهیم حقیقی و استاد علی خسروی که از اساتید برجسته‌ی گرافیک هستند و ایشان یکی از معاریف کرمان است که بایستی یکی از سالانه‌های گرافیک استان را به ایشان اختصاص دهیم».

وی ادامه داد: «مدیر اجرایی سالانه آقای عادل صدرممتاز، مدیرهنری استودیو کلک نقش‌بند و هیات انتخاب و داوری استاد ابراهیم حقیقی، استاد علی خسروی و استاد علیرضا مصطفی‌زاده‌ابراهیمی هستند».

دبیر رویداد سالانه گرافیک سرونگار با بیان این‌که سعی شده در انتخاب افراد حوزه‌ی گرافیکی از کسانی استفاده کنیم که کرمانی باشند، توضیح داد: «استاد علی خسروی، و استاد علیرضا مصطفی‌زاده‌ابراهیمی از گرافیست‌های معروف کشور، اصالتا کرمانی هستند».

وی اظهار کرد: «سالانه‌ی گرافیک امکان دارد هر سال با توجه به شخصی که برای معرفی انتخاب می‌کنیم، در حوزه‌های مختلفی برگزار شود که امسال گرایش سالانه، پوستر است و موضوع آن، اشعار خواجوی کرمانی برای معرفی این شاعر بزرگ و بلندآوازه‌ی کرمانی است».

هاشمی‌‌نژاد توضیح داد: «شرایط اختصاصی سالانه در فراخوان آمده که در سایت‌های مختلف هنری و گرافیکی منتشر خواهد شد و در سایت سالانه نیز قرار خواهد گرفت».

وی در ادامه با اشاره به جوایز سالانه گرافیک سرونگار، بیان کرد: «جایزه‌ی نفر اول لوح تقدیر و 7 میلیون تومان، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون تومان و نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ 3 میلیون تومان است ضمن این‌که پنج نفر دیپلم فتخار دریافت خواهند کرد و یک دوره‌ی آموزشی رایگان از سایت گرافیک ورک‌شاپ آنلاین خواهیم داشت».

دبیر رویداد سالانه گرافیک سرونگار با اشاره به تقویم اجرایی سالانه‌، خاطرنشان کرد: «هر سال سالانه‌ی گرافیک در هفته‌ی گرافیک برگزار خواهد شد. از این بابت که همه‌ی نگاه‌ها به سمت گرافیک و رویدادهای گرافیکی معطوف می‌شود و این باعث می‌شود سالانه‌ی کرمان بهتر معرفی شود».

وی با اشاره به تقویم اجرایی سالانه‌ی گرافیک سرونگار، افزود: «مهلت ارسال آثار 20 فروردین 1401 است و نتایج نیز سی‌ام فروردین اعلام خواهد شد».

هاشمی‌نژاد ادامه داد: «برگزاری نمایشگاه، اعلام اسامی منتخبین و اهدای جوایز نیز 12 اردیبهشت‌ماه 1401 در موزه هنرهای معاصر کرمان خواهد بود».

وی در پایان با قدردانی از کسانی که در برپایی و اجرای این سالانه تلاش و همراهی کردند، گفت: «امیدوارم با کمک اساتید کرمانی، دانشجویان را ترغیب کنیم حضور بیشتری در این رویداد داشته باشند زیرا نهایت هدف ما این است که کرمان بالنده‌تر شود، دانشجویان کرمانی قوی‌تر شوند و هنرمندان قوی‌تری را برای کرمان تربیت کنیم و کرمانِ بهتری به لحاظ هنری داشته باشیم».

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

security code